1. Вступ: якою тваринкою, рибкою, пташкою ви би хотіли бути, якби могли?
2. Короткий виклад змісту творів
3. Які релігії згадуються у творах?
4. Словникова робота
Христия́нство — релігія, віра в єдиного Бога. Поряд з ісламом та буддизмом входить до числа трьох світових релігій.
Будди́зм — релігійно-філософське вчення (дхарма) про духовне пробудження (бодгі), яке виникло близько VI століття до н. е. в Стародавній Індії. Засновником вчення вважається Сіддхартха Гаутама, який надалі отримав ім'я Будда Шак'ямуні.
5. Які біблійні мотиви зустрічаються у новелі "Дари волхвів"? Розкажіть про народження Христа та історію про волхвів.
Йосиф і Пресвята Мати Божа з Немовлям Ісусом ще залишались у Вифлеємі, коли з далекої країни зі сходу (Персії чи Вавилонії) прийшли в Єрусалим волхви. Волхвами чи мудрецями називались учені люди. Вони спостерігали і вивчали зірки. В той час люди вірили, що при народженні великої людини на небі з`являється нова зірка. Багато язичників, навчені розсіяними по світу юдеями, знали про пришестя у світ Месії – Великого Царя Ізраїльського, Який підкорить увесь світ. Тому очікували, що, коли народиться цей Цар, на небі зійде нова зірка. Побачивши цю зірку, волхви одразу ж збагнули, що очікуваний Цар народився. Вони вирушили в дорогу і пішли в столицю юдейського царства Єрусалим, щоб дізнатися там, де цей Цар народився, і поклонитися Йому.
В Єрусалимі волхви запитували кожного: "Де народжений Цар Юдейський? Бо ми бачили зірку Його на сході і прийшли поклонитися Йому".
Цар Ірод, почувши це, стривожився, бо був людиною вельми жорстокою і дуже підозрілою. Він злякався, боячись, як би у нього не відібрали владу і не передали царський престіл новонародженому Цареві.
Ірод зібрав до себе всіх священиків і книжників, тобто людей, що вивчали Святе Писання, і запитав їх: "Де має народитися Христос?"
Вони відповіли: "У Вифлеємі юдейському, тому що так написано в пророка (Михея)".
Тоді Ірод таємно покликав до себе волхвів, вивідав у них час появи зірки, послав їх у Вифлеєм і сказав: "Ідіть і там добре розвідайте про Немовля, і коли знайдете Його, прийдіть і скажіть мені, щоб і я міг піти і поклонитися Йому". Насправді ж Ірод намірився вбити новонародженого Царя.
Волхви, вислухавши царя Ірода, пішли у Вифлеєм. І знову та сама зірка, яку вони бачили раніше на сході, з`явилася на небі і, рухаючись по небу, йшла перед ними, вказуючи їм шлях. У Вифлеємі зірка зупинилася над тим місцем, де знаходився народжений Ісус.
Волхви увійшли в дім і побачили Немовля Ісуса з Матір`ю Його. Вони поклонилися Йому до землі і піднесли Йому дари (подарунки) свої: золото, ливан (ладан) і смирну (дорогоцінну запашну оливу).
Своїми дарами волхви показали, що народжене Немовля Ісус є і Цар, і Бог, і Людина. Золото вони принесли Йому як Цареві (у вигляді данини чи податку), ладан як Богу (тому що ладан використовується при богослужінні), а смирну – як людині, яка мусить померти (тому що померлих намащували і натирали тоді запашними оліями).
Після цього волхви уві сні отримали одкровення не повертатися до Ірода, й іншою дорогою відійшли прямо у свій край.
Моральні цінності християнства: любов до Бога, любов до ближнього.
А що таке за Біблією любов?
Послання до Коринтян 13
1 Коли я говорю мовами людськими й ангольськими, та любови не маю, то став я як мід та дзвінка або бубон гудячий!
2 І коли маю дара пророкувати, і знаю всі таємниці й усе знання, і коли маю всю віру, щоб навіть гори переставляти, та любови не маю, то я ніщо! 3 І коли я роздам усі маєтки свої, і коли я віддам своє тіло на спалення, та любови не маю, то пожитку не матиму жадного!
4 Любов довготерпить, любов милосердствує, не заздрить, любов не величається, не надимається,
5 не поводиться нечемно, не шукає тільки свого, не рветься до гніву, не думає лихого, 6 не радіє з неправди, але тішиться правдою, 7 усе зносить, вірить у все, сподівається всього, усе терпить! 8 Ніколи любов не перестає! Хоч пророцтва й існують, та припиняться, хоч мови існують, замовкнуть, хоч існує знання, та скасується.
6. Хто такий Будда? Цінності буддизму.
Будда народився в Північній Індії, був сином короля Шуддходани і королеви Майї. Йому було дане ім'я принц Сіддхартха Гаутама. При його народженні було передбачено, що принц або стане світовим лідером (всесвітнім монархом) або Буддою (Пробудженим). Це залежало від того, вступить він чи ні в зіткнення з мінливістю життя - з набуттям і втратою, вихвалянням і осудженням, славою і невідомістю, насолодою і болем. Малося на увазі, що після розуміння трьох характеристик життя, тобто хвороби (обмеження), старіння (розпад) і смерть (обов'язковий кінець усіх складових речей), він буде глибоко схвильований наслідками, які існують в нашому житті. Багато років король Шуддходана дбав про те, щоб принц не стикався з цим. Оточений щоденними задоволеннями і розкішшю, принц був відгороджений від неприємної сторони життя. Він одружився та в нього народився син.
Незважаючи на всі обережності короля, він не мав можливості відгородити принца від спостереження старіння, хвороби і смерті. Коли ж Сіддхартха зустрів бідного монаха, то усвідомив святість того, хто відмовився від світу і хто звільнив себе від його впливу.
У віці 29 років принц відмовився від мирського життя і став аскетом. Зрештою, він зрозумів, що шлях надзвичайного самозречення й голодування не був правильним шляхом, і тоді він виявив Серединний Шлях. Слідом за цим, у віці 35 років, він досяг Просвітлення і став Буддою. Ось що Будда сам сказав про це: "Я звуся Буддою, тому що я зрозумів Чотири Благородні Істини".
- життя неминуче пов'язане зі стражданнями;
- причиною страждання є жага буття і чуттєвих насолод;
- щоб уникнути страждань, слід звільнитися від цієї жаги буття і досягти повного заспокоєння — нірвани;
- існує шлях до припинення жаги буття, а отже, страждань.
Буддійська етика побудована на засадах незавдання шкоди та помірності; виховання моральності, зосередженості та мудрості. Як це досягається? Які цінності буддизму?
- бачення реальності такою як вона є насправді, а не такою, якою вона здається;
- чесність та повага до людей;
- нешкідливість: не вбивати, не красти тощо;
- самообмеження, матеріальна помірність: мати тільки необхідне для життя;
- медитація як шлях пізнання власного розуму, процесів взаємодії тілесного та душевного;
- самоусвідомленість, самосприйняття - усвідомлювати свої дії, своє тіло як своє тіло, свої відчуття як відчуття, думки як думки, без пристрасної симпатії чи відрази.
Центральне поняття буддизму - преродження, пробудження, звільнення від "земного", від страждань.
Деякі японські літератори небезпідставно вважають, що сюжет новели "Павутинка" нагадує епізод з "Братів Карамазових" Ф.М.Достоєвського. Буддійської легенди про павутинку немає. Ії створив Акутагава.
7. Складання таблиці "Культурні цінності у новелах О.Генрі "Дари волхвів" та Р.Акутаґави "Павутинка"
8. Домашнє завдання
Скласти асоціативний кущ зі словом "Мудрість"
Підготуватися до контрольної роботи
Коментарі
Дописати коментар