Література класицизму
1. Занотуйте в зошит визначення
Класици́зм (від лат. classicus — зразковий) — напрям в європейському мистецтві, який уперше заявив про себе в італійській культурі XVI ст. Найбільшого розквіту досягає у Франції (XVII ст.).
2. Перегляньте фото, спробуйте уявити, до чого прагнули митці класицизму у своїй творчості
Для класицизму характерна орієнтація на античну літературу, яка проголошувалася ідеальною, класичною, гідною наслідування. Теоретичним підґрунтям класицизму була антична теорія поетики і насамперед «Поетика» Арістотеля (твір, у якому йдеться про про сенс і сутність мистецтва, специфіку художньої літератури, значущість трагедії її головного героя, залежність письменника від смаків і запитів читача; також Арістотель перший, хто обґрунтував поділ літератури на три роди: епос, лірику та драму).
Класицизм прагнув протиставити загальному відчуттю хаосу буття впорядкованість мистецтва. У нормах і правилах естетичної творчості класицисти бачили засіб подолання суперечностей дійсності. Усі жанри підпорядковувалися визначеним правилам, особливо суворим для драматичних жанрів. Представниками класицизму були насамперед французькі письменники, серед них відомий драматург Жан-Батист Мольєр, байкар Жан де Лафонтен.
4. Занотуйте у зошит основні риси класицизму
Визначальні риси класицизму:
- раціоналізм (прагнення будувати художні твори на засадах розуму, ігнорування особистих почуттів);
- наслідування зразків античного мистецтва;
- нормативність, встановлення вічних та непорушних правил і законів (для драматургії — це закон трьох єдностей (єдність дії — п'єса має охоплювати єдиний драматичний конфлікт; єдність місця — дія має зосереджуватися лише на сцені й не виноситися за основний простір; єдність часу — розгортання подій у п’єсах має відбуватися впродовж нетривалого часу — не більше однієї доби.);
- обов'язкове дотримання канонічних правил написання творів (зображення героя тільки при виконанні державного обов'язку, різкий поділ дійових осіб на позитивних та негативних, суворе дотримання пропорційності всіх частин твору, стрункість композиції тощо);
- аристократизм, орієнтування на вимоги, смаки вищої суспільної верстви;
- поділ жанрів на «серйозні», «високі» (трагедія, епопея, роман, елегія, ідилія) та «низькі», «розважальні» (травестійна поема (один із різновидів бурлескної, гумористичної або сатиричної поезії, у якому твір серйозного або й героїчного змісту та відповідної форми переробляється, «перелицьовується» у твір комічного характеру з використанням панібратських, жаргонних зворотів), комедія, байка, епіграма).
5. Підсумуйте вивчене, переглянувши відео:
Коментарі
Дописати коментар