Українець, який розшифрував писемність майя

 Юрій Кнорозов — етнограф, історик, лінгвіст, перекладач. Українець відомий світові як дешифрувальник писемності народу майя, хоча жодного разу не відвідував Мексику.

Написи абеткою народу майя або ієрогліфами датуються приблизно ІІІ ст. до н. е. Прийшовши на ці землі, іспанські завойовники, які були католиками, фанатично знищували писані бібліотеки майя та ацтеків. Тож збереглися лише лічені екземпляри цих текстів: Паризький, Мадридський і Дрезденський. Кнорозов вивчав лише ці три джерела, практично не виходив із кабінету п’ять років і зробив те, що досі не вдавалося нікому.

Під час захисту дисертації на тему «Повідомлення про справи в Юкатані» Дієго де Ланди як етно-історичне джерело» український науковець показав, як він розшифрував писемність майя: її ключова ідея полягає не в літерах чи окремих словах, а в складах. Доповідь Юрія Кнорозова тривала менше 4 хвилин, а комісія постановила одразу призначити йому ступінь не кандидата, а доктора наук.

Сьогодні в Південній Америці існує справжній культ українського науковця Юрія Кнорозова. У Канкуні та Мериді стоять два його пам'ятники. Останній, до речі, знаходиться поруч із Великим музеєм світу майя. В 2016 році іменем видатного українця назвали вулицю в Харкові.

Юрій Кнорозов був неймовірною людиною. 



Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

5 клас, зарубіжна література. Прислів'я, приказки, загадки Практичний урок.

5 клас, зарубіжна література. Мандрівні сюжети. Момотаро, або хлопчик-персик.

8 клас, зарубіжна література. Основні літературні епохи, напрями, течії. Практичний урок.