7 клас, українська мова. Повторення й поглиблення вивченого про текст, його структурні особливості. Поняття про публіцистичний стиль. Підтема "Мандрівки"
1. Робота з теорією. Нагадайте собі вивчене в попередніх класах:
Мова - це найважливіший ЗАСІБ спілкування, втілений через систему звукових та графічних (письмових) знаків. Без мови немає мовлення. Але знання буков та звуків мови не забезпечує спілкування. Коли ми використовуємо звукові та письмові знаки для передачі інформації - ми використовуємо мову на практиці, тобто користуємося МОВЛЕННЯМ.Отже, мова - система знаків, а мовлення - використання мови на практиці, коли ми спілкуємося.
Є різні види мовленнєвої діяльності. Погляньте на схему 1.
Розгляньмо їх докладніше:
Коли ми говоримо або пишемо, слухаємо або читаємо, ми створюємо\сприймаємо висловлювання.
Скориставшись схемою 3, дізнаємося про висловлювання більше:
Отже, висловлювання може бути:
1. усним чи писемним;
2. подане у формі діалогу (розмови двох осіб), або монологу (висловлювання однієї особи);
3. зазвичай є адресаНТ - тобто той, хто говорить або пише, мовець; та адресаТ - той, хто слухає або читає.
4. у висловлювання завжди є тема (про що ми говоримо) та основна думка (для чого ми це говоримо, чого ми хочемо досягти нашим висловлюванням);
5. мета спілкування уособлює те, для чого ми створюємо висловлювання: щоб про щось розповісти (повідомлення); щоб попросити або змусити когось щось зробити (спонукання); щоб зрозуміти причину\сутність якихось подій\явищ (з'ясування).
6. на те, як ми формуємо висловлювання впливає місце і час спілкування. Тобто в школі з учителем ми будемо говорити не так, як вдома із батьками, а вдома із батьками ми будемо спілкуватися інакше, ніж ми це робимо на вулиці з друзями.
2. Виконання вправ. Заповніть таблицю, пригадавши вивчене в попередніх класах.
ФУНКЦІЇ МОВИ
| |
Спілкування
| |
Думки формуємо та виражаємо тільки за допомогою слів
| |
Пізнання світу
|
Людина пізнає світ, здобуває знання про нього
|
Об’єднання людей
|
3. Робота з теорією. Повторення з теми "Стилістика".
В українській мові є п'ять стилів мовлення:
1. Розмовний.
2. Художній.
3. Науковий.
4. Публіцистичний.
5. Офіційно-діловий.
✰Спілкуючись з однолітками на вулиці чи з батьками вдома, ви використовуєте розмовний стиль мовлення. Цей стиль втілюється в діалогах.
✰Коли ви читаєте казку або оповідання, то маєте справу із художнім стилем.
✰Працюючи з правилом у підручнику, або читаючи статтю про нове відкриття в сфері біології, фізики, хімії тощо - ви стикаєтесь із науковим стилем. В цьому стилі можуть бути написані не тільки статті в наукових журналах, але й цілі книги, присвячені певним відкриттям чи явищам.
✰Читаючи в газеті про спортивні досягнення відомого футболіста, про улюбленого актора, нові фільми, книги тощо - ви стикаєтесь із публіцистичним стилем. Цей стиль мовлення призначений для передачі інформації публіці з метою впливу на неї: переконати людей пристати визнати певну думку, пристати до певної точки зору, захопити якоюсь ідеєю або щось прорекламувати. Оскільки мета цього стилю - впливати на публіку, то публічні виступи відносяться до публіцистичного стилю.
✰Коли нам доводиться оформляти документи: писати оголошення, заяву, автобіографію тощо - ми маємо справу з офіційно-діловим стилем. Навіть, коли ми купуємо новий прилад і цікавимося інструкцією з його використання - також маємо справу із офіційно-діловим стилем.
Для закріплення матеріалу роздивіться схему 1, подану нижче:
Ми використовуємо три типи мовлення:
1. Розповідь.
2. Опис.
3. Роздум.
✰Коли ми розповідаємо кумедний випадок друзям чи переказуємо рідним фільм або книгу, які нам дуже сподобалися, ми послуговуємося розповіддю.
✰Якщо ви побачили гарну машину чи сукню, або побували в надзвичайно красивому місці й хочете поділитися цим з друзями або рідними, тоді ви використовуєте опис.
✰Коли ми замислюємося над проблемними питаннями, над сутністю явищ й намагаємося дати відповідь на це запитання, знайшовши причини виникнення, розвитку та наслідків цих явищ, то звертаємося до роздуму як типу мовлення.
Для закріплення матеріалу розгляньте схему 2.
3. Поглиблення вивченого про публіцистичний стиль.
4. Практична робота з текстом.
Прочитайте приклади текстів, написаних у публіцистичному стилі.
1. МАНДРІВКИ І ТУРИЗМ – ЧОМУ ВАРТО ПОДОРОЖУВАТИ МОЛОДИМ?
«Іноді один день, проведений в інших місцях,
дає більше, ніж десять років життя вдома» (Анатоль Франс)
Молодість – найпрекрасніший період в житті людини. І гріх не використати цю найщасливішу пору з максимальним задоволенням! Краще, ніж подорожі, людство, мабуть, поки нічого не придумало. До того ж, будь-яка мандрівка в далекі або ближні країни дарує безліч знань, спогадів, почуттів та емоцій. Подорожуючи світом, молода людина краще починає розуміти, чого вона хоче від життя. Під час подорожі формуються її життєві цінності, вигострюються навички виживання, з’являється бажання бути незалежним.
Втім досить великий відсоток людей досі відкладають мрії про подорожі до самої старості, віддаючи свій найкращий час перш за все роботі. Такі люди переважно працюють все життя і мають можливість повноцінно подорожувати тільки на пенсії, коли з’являється вільний час і вільні кошти. Однак існує величезна прірва між тим, щоб подорожувати в молодості та в старості. Звичайно, це робити ніколи не пізно, але є дуже важлива різниця, про яку часто люди не замислюються.
У всьому світі нараховується більше ніж 200 країн, які можна відвідати без особливого ризику для життя. На планеті живе понад 7 мільярдів людей, які сповідують різні релігії та дотримуються різного світогляду. Це не кажучи вже про безліч чудес світу – як рукотворних, так і природних. Все це вартує того, щоб побачити і самому дослідити. І зробити це бажано в молодості.
2. "Мандруємо Україною"
Україна - це країна з багатою історією, тож не дивним є розмаїття як природних, так і рукотворних пам’яток: високі гори і просторі степи, затишні містечка і гучні мегаполіси, суворі твердині і розкішні палаци. Україна - край, де пам’яток стільки, що вистачить не на один рік мандрівок. Не обов'язково їхати за кордон, щоб щось побачити і відпочити з комфортом. В Україні є свої унікальні місця, які вражають масштабами і красою. Вони оповиті легендами і таємницями, які історики досі намагаються розгадати. Тут можна відновити сили, зробити гарні фото на пам'ять та знову закохатися. Буденність нашого життя підсилює прагнення до мандрів. Це й не дивно, бо саме змінюючи обставини, отримуючи нові враження від побаченого, ми по іншому сприймаємо цей яскравий, самобутній світ, що нас оточує.
3. Як українка проїхала на мотоциклі всю Африку
Коментарі
Дописати коментар