Святий Миколай — святковий персонаж, якого ототожнюють з образом Миколая Чудотворця.
Напередодні свята святого Миколая діти пишуть до нього листи зі своїми побажаннями, які кладуть у поштову скриньку або залишають за вікном.
24 грудня Різдво Христове
Колядки — величальні календарно-обрядові пісні зимового циклу свят. Первісно колядки супроводжували язичницькі обряди, дуже стійкими виявились обряди Коляди, пов'язані з ушануванням новонародженого сонця, культом предків. За християнства колядки асоціюються передусім із Різдвом, у своїх текстах відображають переосмислення язичницького світогляду й ритуалів. Виконавці колядок традиційно називаються колядниками, а виконання колядок — колядуванням.
31 грудня-1 січня Маланки та Василя
Щедрівки — величальні українські народні обрядові пісні, що виконують під Новий рік, тобто у Щедрий Вечір. Щедрівки величають господаря та його родину.
Водохреще — народне святкування, що проходять у день Хрещення Господнього 6 січня, яке в Україні завершує різдвяні святки; в цей день проводять християнський церковний обряд освячення води шляхом триразового занурення хреста, читання молитов і співу.
Вода може освячуватись у храмах, будинках, природних водоймах, джерелах, колодязях тощо
Стрітення Господнє, або Принесення до Храму — християнське свято в пам'ять про принесення до Єрусалимського храму немовляти Ісуса Христа його батьками на 40-й день після Різдва, яке відзначається 2 лютого.
ВІКТОРИНА
Вертеп — макет стайні з новонародженим Ісусом Христом.
Вифлеємська зірка — зірка, що згідно з Євангелієм від Матвія привела мудреців до маленького Ісуса Христа. Вона вела їх зі сходу, а коли ті підійшли до Вифлеєма, зірка зупинилась.
Дідух (його ще називають: дід, коляда, колядник, сніп, король) — українська різдвяна прикраса з колосків, первісно — язичницький ідол, символ предка-покровителя, зачинателя роду; а також — символ урожаю, добробуту, багатства. Дідух має вигляд вертикального поставленого снопа, що складається з найкращого збіжжя, може прикрашатися кольоровими нитками, стрічками, квітами, плодами.
Кутя — відварені у воді зерна пшениці чи ячменю з медом. Традиційна ритуальна страва слов'янського новорічно-різдвяного циклу.
Колись наші предки починали відлік нового року з початком весни. І це свято називали Новоліттям. Перше березня було першим днем нового року. Настає Новий рік – і пробуджується природа, розквітають квіти, світ народжується заново. «Щедрик, щедрик, щедрівочка, прилетіла ластівочка…» – ця пісенька прийшла до нас ще з тих далеких часів. Ластівки прилітають навесні і, співаючи, радіють приходу нового року. Отже, Новий рік українці святкували навесні. Тому напередодні відзначали щедрий вечір, а вранці 1 березня проводили магічний обряд посівання, бо готувалися до справжньої сівби.
Веснянки (гаївки, гагілки, ягілки, ягівки, риндзівки, городальки) — назва старовинних слов'янських обрядових пісень, пов'язаних з початком весни і наближенням весняних польових робіт.
Благослови, мати
Благослови, мати,
Весну закликати!
Весну закликати,
Зиму проводжати!
Весну закликати,
Зиму проводжати!
Зимочка – в возочку,
Літечко – в човночку.
Приспів, або рефрен — повторення групи слів, рядка або кількох віршових рядків у строфах.
Анафора, або єдинопочаток — стилістична фігура, що являє собою повтор звуків або слів на початку речень, віршових рядків, строф тощо. Повтор може траплятися один раз у суміжних реченнях (або рядках віршу) або пронизувати увесь текст.
Благослови, мати
Благослови, мати,
Весну закликати!
Весну закликати,
Зиму проводжати!
Весну закликати,
Зиму проводжати!
Зимочка – в возочку,
Літечко – в човночку.
Кривий танць
Під час виконання «кривого танцю» всі учасники стають в ряд, взявшись за руки. Дівчина, яка йде попереду «виводить кривого танця» — веде всіх за собою. Лінія, яка описують виконавці хороводу має вигляд кривої. Звідси і назва — «кривий танець». Кожен наступний учасник точно повторює лінію ходи попереднього танцівника.
А в кривого танця
А в кривого танця
Та не виведу кінця,
Треба його да виводити,
Кінця, ладу ізнаходити.
Треба ж його вести,
Як віночок плести;
Веду, веду та не виведу,
Плету, плету та не виплету.
Ой вінку ж мій, вінку,
Хрещатий барвінку,
Ой я ж тебе плела
Ще учора звечора,
Повісила тебе
На золотім кілочку,
На золотім кілочку,
На шовковім шнурочку.
Моя матінка ішла,
Та той віночок зняла,
Та той віночок зняла,
Та нелюбому дала.
Ой якби я була знала,
Була б його розірвала
Була б його розірвала
Та й у грязь утоптала
Червоними чобітками,
Золотими та підківками.
Трійця - припадає на 50-й день після святкування Світлого Христового Воскресіння
1. Перевірка домашнього завдання. 2. Повторення через опитування. Що таке прислів'я? Яка різниця між прислів'ям та приказкою? Що таке загадка? 3. Практична робота. 1. Поясніть прислів'я. Єврейські прислів'я. Бідняк постить, не дивлячись у календар. Стара людина бачить гірше, але більше. Індійські прислів'я. Де сила не може, там розум поможе. Кувати треба спішить, поки залізо пашить. Караїмські прислів'я Всяку троянду нюхають у свій час. Грамотний у світі, як троянда, розквітає, н еграмотний, як бик чи осел, на світі проживає. Друг дивиться на голову, а ворог — на ноги. З вірою в Бога не житимеш вбого. Китайські прислів'я Коли любиш дім, то полюбиш і ворону, що сидить на нім. Не бачиш — на гору зійди, не розумієш — старшого спитай. Слова можуть лунати, як дзвоники, а серце може бути кривобоке, як сідло. Щоб побачити веселку, треба пережити дощ Німецькі прислів'я Дурні ростуть неполивані. ...
1. Подивіться на малюнки й скажіть, як ви вважаєте, про що ми сьогодні будемо говорити? 2. Мандрівні сюжети — сюжетні мотиви, що становлять основу усного або письмового твору та переходять з однієї країни в іншу і змінюють свій художній образ в залежності від нового середовища. Такі мандрівні сюжети оповідань і притч зі збірок «Панчатантра», байок Езопа, окремих казок, легенд, переказів та ін. 3. Метод "Передбачення". Як ви вважаєте, про що буде твір, який ми читатимемо сьогодні? 4. Словникова робота: Поясніть подані слова: опецькуватий, 1. Опецькуватий — невисокий, незграбний на вигляд, недоладний. 5. Ознайомлення із казкою "Момотаро, або хлопчик-персик" Давно колись жили собі дід і баба. От одного дня дід і каже: — Чуєш, стара? Я б так хотів, щоб у нас були діти! — Авжеж, старий, це була б невимовна радість! — відповідає баба. Зітхнули вони й узялися до роботи: дід пішов збирати хмиз у гори, а баба — пра...
Книги - кораблі думки, що мандрують хвилями часу і бережно несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління. Френсіс Бекон, англійський філософ. 1. Опрацювання домашнього завдання. Опитування. 1. Назвіть роди літератури та їх особливості. 2. Наведіть приклади жанрів різних родів літератури. Назвіть жанри, що знаходяться на межі родів літератури. 3. Розтлумачте специфіку тем поетичних творів: громадянська лірика, філософська лірика, пейзажна лірика, інтимна лірика. Якщо можете, наведіть приклади. 4. З чого почала розвиватися література як мистецтво слова? Які етапи розвитку ви можете назвати? Розтлумачте поняття "античність". 5. Як ви вважаєте, чи література може існувати поза історичним контекстом? Чи однакові літератури різних народів однієї й тої самої епохи? Чому? Що таке літературний процес? 2. Практична робота. Робота із таблицею. Повторення. Пригадайте твори, вивчені за минулий рік. Розподіліть їх в таблиці за родами літератури,...
Коментарі
Дописати коментар