9 клас, українська мова. Вступ. Розвиток української мови
Робота з картками.
Картка 1.
Свою історія має й українська графіка (як і білоруська, болгарська, македонська, сербська та ін.). Вона бере свій початок від старослов'янського письма. У нинішньому українському алфавіті є тільки дві літери, що їх не було в Кирило-Мефодієвському алфавіті - це ґ, яка відома з кінця ХУІ ст. і набула поширення в ХУІІ ст., та ї, що перебрала на себе функції позначення сполучення й+і. Слід ще згадати про специфікацію в українському правописі літер е, є, відсутню в інших кириличних правописах. Решта літер - це ті, що їх, на думку мовознавця Івана Огієнка, знали вже в давньокиївський період, принаймні з УІІ ст.н.е.. Щоправда, у старослов'янському алфавіті були й такі літери, які не відповідали жодним українським звукам, а тому зовсім зникли.
Отож, якщо брати до уваги графіку, то український правопис бере свій початок від кінця минулого тисячоліття. Щоправда, остаточне його становлення припадає аж на початок ХХ ст..
Потрібно згадати й про те, що від 1708 року змінилося накреслення літер: традиційну кирилицю замінено так званою "гражданкою" - спрощеним киориличним письмом.
З розвитком нової українмької літературної мови - від часу видання Енеїди І.Котляревського - виникла потреба в заміні традиційного письма. Автори, які писали живою українською мовою, мусили шукати засобів передавати справжнє звучання стів, а не йти за їх давнім традиційним написанням. Пошук цей був значною мірою стихійним, а тому від 1798 до 1905 року нараховується близько 50 різних правописних систем.
Коментарі
Дописати коментар