Кожен з нас колись чув образи в свою сторону, тож як на них відповісти, не порушивши закон?

 "Хто гандон? Я гандон?!" Саме цим словом один наш громадянин образив свого мера під час словесної сутички. Мер образився та подав проти нього позов🙃 Кожен з нас колись чув образи в свою сторону, тож як на них відповісти, не порушивши закон?

Наше право не дає визначення ненормативній і нецензурній лексиці, тому якщо зібрались тягнути когось до суду, доведеться витратитись на лінгвістичну експертизу аби виграти спір. Загальне ж правило таке: нецензурна лексика та, яку цензурують на телебаченні.

Нецензурна лайка та образливе чіпляння до громадян є дрібним хуліганством та, згідно зі ст. 173 КУпАП (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#n1859), тягне адміністративну відповідальність. Закон про державну службу (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/889-19#Text) також забороняє чиновникам поводитися негідно та вживати нецензурну лексику. Тому на вашу лайку держслужбовець відповідати не має права, та й вам, пані та панове, раджу поступово забувати про мати (принаймні, про класичні). 

Якщо ж такі дії супроводжуються особливою зухвалістю чи винятковим цинізмом, вони формують склад кримінального правопорушення за ст. 296 КК (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#n2023). Тому реально #корисно вчасно змовчати. 

Варто також пам'ятати, що суд може визнати образою не лише прямі знущання, а й завуальовані, наприклад, звинувачення в проституції чи нетрадиційній сексуальній орієнтації також можуть перетворитися на правопорушення, навіть якщо звинувачення правдиві. 

В Інтернеті ж правила не такі суворі: скандальна стаття Кримінального кодексу про наклеп уже давно не є чинною. Проте #цивільне право все ще передбачає можливість судового спору за поширення в мережі недостовірної інформації, що шкодить честі, гідності чи діловій репутації.

То що ж там з нашими гандонами? Суд першої інстанції відкинув доводи відповідача та задовольнив позов, пославшись на Вікіпедію, яка поставила в синонімічний ряд контрацептив і слова "гандон", "негідник", "мудак"🤦🏻 Проте апеляційний суд, все-таки погодився з відповідачем, який заявляв, що під гандоном в контексті суперечки мав на увазі французького письменника-фантаста Іва Гандона, а не те, що пан мер собі напридумував через своє надміру чутливе почуття власної важливості😏

Підбиваючи підсумки, Legal Eyes радить у суперечках використовувати мову жестів — вона до правопорушень не призводить (посміхайтеся та махайте ручкою, психічно стабільних всі люблять).

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

5 клас, зарубіжна література. Прислів'я, приказки, загадки Практичний урок.

5 клас, зарубіжна література. Мандрівні сюжети. Момотаро, або хлопчик-персик.

8 клас, зарубіжна література. Основні літературні епохи, напрями, течії. Практичний урок.