Історичні умови та провідні ідеї Просвітництва. Вплив філософії на літературу й культуру доби. Художні напрями (просвітницький класицизм, просвітницький реалізм, сентименталізм).

 1.  Бліц-опитування

 Як називається література кожного народу? (національна) 

 Що утворює сукупність національних літератур? (всесвітню літературу) 

 Чи стоїть всесвітня література на місці? 

 Пригадайте, які історичні епохи ви знаєте? (античність, середньовіччя, Відродження) 

 З якими літературними напрямами ви знайомі? (бароко, класицизм) 

2. Інтелектуальна розминка

Завдання: Перед вами портрети відомих письменників, розподілити їх за  епохами та літературними напрямами: Античність. Середньовіччя. Відродження. Бароко. Класицизм 

Мольєр, Луїс де Гонгора, Гомер, Шекспір, Есхіл, Омар Хайям, Сервантес. 

3. Портретна галерея

Вольтер

Французьких філософів та письменник 


Джонатан Свіфт
Церковний діяч, публіцист, сатирик, англомовний ірландський письменник, відомий як автор «Мандрів Гулівера». Британська енциклопедія вважає його найвидатнішим англомовним прозаїком-сатириком усіх часів


Йоганн Гете
Німецький поет, прозаїк, драматург.
Вважається засновником сучасної німецької літератури.


Фрідріх Шиллер
Німецький поет, філософ, професор історії, драматург, автор «Оди до радості», змінена версія якої стала текстом гімну Європейського Союзу


4. Складання асоціативного ґрона "Просвітництво"

5. Лекція
Просвітництво - інтелектуальний та духовний рух, що виник внаслідок боротьби буржуазії (або третього стану) з феодалізмом, абсолютизмом і духовенством (церквою), це період з кінця 17 ст. до кінця 18 ст.. 

Винаходи 15-16 ст.: рушниця, друкарський верстат, парашут Леонардо да Вінчі, олівець, кишеньковий годинник, корабель-броненосець, підзорна труба, мікроскоп, телескоп, арифмометр, перші вакуумні насоси й повітряні насоси, перший ртутний термометр, машина для здобуття статичної електрики, перша парова машина.

Ознаменувався державним переворотом в Англії (1688-1689).
Сла́вна револю́ція — події англійської історії кінця 17 ст., що супроводжували скинення з престолу Якова II і зведення на його місце Вільгельма III Оранського з дружиною Марією II (донькою Якова ІІ) як співправителів.

Дещо з історії:
Після смерті бездітного Карла II наприкінці 17 ст. на трон Англії та Шотландії вступив його брат герцог Якова II. Англійське суспільство, яке пам'ятало події революції, поставилося до нього лояльно. 

Англійська революція 17 ст.: Економічний розвиток на початку XVII століття призвів до загострення суперечностей між буржуазією і новим дворянством, з одного боку, і монархією та феодальним дворянством — з другого. Стрімко змінювались економічні відносини, буржуазія та нове дворянство, що стали на капіталістичний шлях виробництва, збільшували власне майнове положення, відігравали все більшу роль у суспільному житті, але не мали тих прав, що великі землевласники та король, які стримували подальший розвиток економіки й збагачення перших. 

Через декілька місяців після коронації Яків II почав відкрито проводити абсолютистську політику. Під приводом боротьби з дрібними бунтами король створив постійну 40-тисячну армію.

Деякий час опоненти Якова II сподівалися на смерть вже немолодого короля, після чого трон зайняла б його дочка-протестантка Марія, одружена з правителем Нідерландів Вільгельмом Оранським. Але несподівано для всіх у 55-річного Якова II народився син. Поява спадкоємця престолу стала поштовхом до перевороту: група з семи дворян написала лист Вільгельму Оранському, закликаючи його з військом прибути до Англії.

Ще на початку 1689 року парламент представив новому королю декларацію, в якій перераховувались злочини та зловживання Якова II і викладалися вимоги, що стосувалися релігійної та політичної свободи. Вільгельм і Марія пізніше прийняли нове положення конституції, Білль про права 1689 року, що гарантував перевагу влади парламенту над владою монарха. В цілому ж, правління Вільгельма Оранського було відзначено рядом позитивних перетворень. При ньому розпочався підйом англійської економіки, були укріплені армія і флот, утворена Ост-Індійська компанія. Сходження на престол Вільгельма Оранського ознаменувало настання англійського «золотого століття», яке характеризувалося розквітом наук, мистецтва і зростанням могутності держави.

Кінець епохи Просвітництва пов'язують із Французькою революцією (1789-1794рр). 

Її прийнято вважати головним переломним моментом в історії західної демократії — як епоха переходу від доби абсолютизму і аристократії, до доби демократії та участі широких верств населення в житті країни.

Ознаки Просвітництва:
1. Головна ідея - завдяки знанням змінити цей недосконалий світ.
2. Ідея "природної людини" - людина, на думку просвітників, є за своєю природою досконалою, але її псує неправильне виховання і вплив цивілізації.
3. Головне завдання - боротьба з феодалізмом, абсолютизмом, духівництвом.
4. Головні герої епохи - люди науки, мистецтва, державні діячі-реформатори.
5. Ідея освіченої монархії - де на чолі держави стоїть освічений монарх, монарх-філософ, покровитель мистецтв, наук, ремесел.
6. Героєм у творах мистецтва стає також і звичайна людина. Вона зображується з симпатією та любов'ю.
7. Епоха Просвітництва - епоха енциклопедистів - людей, обізнаних у різних галузях знань.

Представники:
Вольтер, Йоганн Гете, Михайло Ломоносов (хімік, фізик, астроном, філолог, поет, художник), Григорій Сковорода (філософ, поет, педагог, фольклорист, співак, музикант, художник).

В цей період стає надзвичайно важливою роль освіти у суспільстві. Тогочасні мислителі виступають за право на освіту не тільки для вищих верств, але й для містян та селян. Саме у недостатності знань митці та філософи вбачають причини бідності та соціальної несправедливості. Ця доба спричинила переворот у суспільстві тогочасної Європи, який привів країни до звичного нам укладу життя. 

Винаходи 18 ст.: сівалка, фортепіано, вдосконалення парового двигуна, перший велосипед, перший підводний човен, вдосконалення парашута, повітряна куля, механічний ткацький верстат, пароплав, вакцинація, вольтів стовп - найбільш ранній прототип електричної батареї, газована вода.

Поява складних механічних пристроїв призводить до потужних змін в економіці, тому 18 ст. називають початком першої промислової революції. Видатний розвиток науки, винахідництва та промисловості того часу належав саме простим людям нешляхетного походження: Ісаак Ньютон (фізик, математик, відкрив силу тяжіння та сформулював закони руху фізичних тіл) - син фермера; Джеймс Ватт (один винахідників парових машин) - син корабельного теслі. Тож ідеали Просвітництва міцно увійшли у культуру сучасної Європи - людина цінна не за майновим станом, не за походженням; всі люди повинні мати рівні права та можливості для розвитку; влада у державі має належати народу і має забеспечувати дотримання прав громадян. 

Добу Просвітництва ознаменував справжній інформаційний бум, якого не було у попередні роки: з'являються щоденні газети та журнали (навіть перші журнали мод), доступні мережі бібліотек для простих людей; у журналістиці того часу розквітла сатира та політична карикатура; з'являється перша енциклопедія, автором якої був знаменитий на той час філософ Дені Дідро. 

Просвітники досягли своєї мети. До кінця 18 ст. зросала кількість освічених людей та їх зацікавленість у політичному, суспільному житті країни. 

У літературі цього періоду відбувається переорієнтація на нових читачів: замість аристократії - прості люди, тож і головними персонажами стають люди нешляхетного походження. Раніше вони могли претендувати лише на кумедні роли в літературі (наприклад, пан Журден). Представники вищого прошарку навпаки зображуються як розбещені розкошами та владою особи. 
Основоположниками просвітницької літератури є Даніель Дефо ("Робінзон Крузо") та Джонатан Свіфт ("Мандри Гуллівера"). 

Напрями просвітництва:
Просвітницький реалізм прагнув правдиво зображати суспільне життя свого часу, вплив середовища на людину. 
Просвітницький класицизм зображує героїв, які здатні жертвувати своїми інтересами задля служіння громаді, суспільству. Це - філософія розуму.
Просвітницький сентименталізм зображує звичайних людей у звичайних обставинах, розкриває їх внутрішній світ, наголошує на тому, що у скрутній ситуації правильне рішення підкаже лише серце. Це - філософія серця.

6. Домашнє завдання
1. Складіть інформаційну картку "Просвітництво"
Місце народження________________________________ 
Час народження (століття)_________________________  Завдання________________________________________ 
Представники____________________________________  
Літературні напрями______________________________ 
2. Прочитайте матеріали підручника.











Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

5 клас, зарубіжна література. Прислів'я, приказки, загадки Практичний урок.

5 клас, зарубіжна література. Мандрівні сюжети. Момотаро, або хлопчик-персик.

8 клас, зарубіжна література. Основні літературні епохи, напрями, течії. Практичний урок.