Публій Вергілій Марон "Енеїда"

Найвидатніший поет епохи Октавіана Августа*
Довідка:
Божественний Авґуст — римський державний і військовий керівник, наймогутніший імператор Римської імперії, контролював Римську імперію з 27 року до н. е. і до своєї смерті в 14 році н. е. Двоюрідний онук, прийомний син і спадкоємець Гая Юлія Цезаря. 

Народився 15 жовтня 70 року до н.е. у селищі Анди неподалік Мантуї. Майбутній засновник "золотої латини"** походження був вельми незнатного: його батько (за однією версією) був гончарем чи (за другою версією) поденним робітником у державного чиновника Магія, з дочкою якого він згодом одружився. Завдяки наполегливій праці батька та фінансовій підтримці тестя сім'я досягнула певних статків.
Довідка:
Класичний період — період найвищого розвитку латинської мови, який у науці прийнято поділяти на два століття — "золоте" (81 р. до н. е. — 14 р. н. е.) і "срібне". Представники "золотої латини": Вергілій, Горацій, Овідій.

Освіту Вергілій здобував у риторичних школах, зокрема й у Римі. Мав стати юристом, проте у майбутнього поета були відсутні ораторські здібності; він лише один раз виступив на суді, а потім повернувся до батьківського маєтку, де займався сільським господарством і літературною працею. Перші вірші Вергілія привернули увагу впливового державного діяча, оратора та історика Асінія Полліона, який також цікавився і літературою. Саме він допоміг Вергілію повернути свій маєток, який було конфісковано в ході кампанії надання земельних наділів колишнім військовим, звільненим у запас. Для цього Асінію Полліону довелося особисто звернутися до Октавіана Августа.

У період з 50 до 41 року до н.е. було видано "Еклоги***", більш відомі під назвою "Буколіки***".
Довідка:
Еклога — різновид буколічної поезії (віршів, в яких мовиться про вільне, безтурботне, щасливе життя на селі). Будується за принципом діалогу між пастухами та пастушками. 

Збірка складалася з 10 віршів-еклог. У цих творах, окрім опису вільного життя пастухів на лоні природі, автор через діалоги персонажів завуальовано прославляє того, хто дозволив йому залишитися на своїй ділянці, тоді як усі сусіди вигнані. 

Найбільш відома ІУ еклога збірки, де йдеться про чудесного новонародженого, який змінить цей світ і поверне на землю "золотий вік". Цей загадковий образ у наступні століття викликав багато суперечок: у період середньовіччя вважалося, що Вергілій геніально передбачив появу Христа й панування християнської релігії у всьому світі, за що й був проголошений "християнином до Христа". Це, по-перше, рятувало твори великого римського поета від знищення у період раннього середньовіччя, по-друге, зробило "золоту латину" офіційною мовою християнської церкви. 

«Буколіками» Вергілій звернув на себе увагу Октавіана Августа і його сподвижника Мецената****, що були зацікавлені в літературній пропаганді ідеологічних основ нового ладу. Цей лад вимагав нової державницької ідеології, пофарбованої в романтичне преклоніння перед римською стародавністю. 
Довідка:
Гай Ці́льній Мецена́т — давньоримський державний діяч і покровитель мистецтв. У сучасному світі меценатом називають багатих покровителів наук і мистецтв, які безкорисливо матеріально підтримує розвиток культури та освіти.

Саме Октавіану та Меценату Вергілій присвячує свій наступний твір - дидактичну (повчальну) поему "Георгіки".  У цій поемі автор привертає увагу до прадавніх римських чеснот: благочестивості, твердості духу, надійності, стриманості, працьовитості, простоти, любові до рідної землі, природи й мирної сільської праці.

Найкращим твором Вергілія вважається епічна поема "Енеїда", написана на прохання самого Октавіана Августа. Робота над поемою почалася у 29 році до н.е. і продовжувалася до смерті поета. За планом Августа Вергілій мав написати твір із міфологічним вступом, довести божественне походження Октавіана Августа та прославити його як державного діяча. Проте Вергілій склав повністю міфологічну поему, хоча частково виконав прохання правителя - довів походження роду Юліїв від богині Венери.

"Енеїда"

Поема складається з 12 книг: перші шість тематично наближені до "Одіссеї" Гомера (Еней, славетний герой Трої, другий після Гектора, врятувавшись з палаючого міста, мандрує світом), решта шість розділів написані у дусі "Іліади" (битви у Італії, оскільки за пророцтвом, від Енея тут піде великий народ; він має стати прабатьком римлян). 

Боги у творі Вергілія, на відміну від гомерівського епосу, не можуть вплинути на долю. Юнона (Гера), яка все ще прагне помститися троянцям, владна лише відтермінувати неминуче. Також відмінна й позиція героїв - Еней, замість боротися із долею, скоряється їй.

Образ Енея втілює основні ідеали римської доблесті епохи Октавіана Августа: благочестя, вірність своєму обов'язку, сімейні чесноти (любов до батька та маленького сина), мужність, відвагу, здатність до відданої дружби, уміння цінувати союзників. Ідеологічно важливим було те, що Еней - син Анхіза та Венери (Афродити), а його син Іул став родоначальником Юліїв - роду, з якого походить Октавіан Август, що доводило божественне походження римських імператорів.
У поемі послідовно доводиться думка про те, що Еней і заснована ним держава є найбільшим благом для Італії. Світове визнання й панування Риму, на думку Вергілія, є не стільки справою рук людських, скільки виконанням долі.

Завдання:
1. Прочитайте уривки з поеми "Енеїда" Вергілія (с.98-105 читати)

Домашнє завдання:
Скориставшись матеріалами підручника, виконайте письмові завдання та дайте письмові відповіді на запитання:
    1. Розкажіть про вплив грецької цивілізації на римську.
    2. Схарактеризуйте золоту добу Августа.
    3. Хто такий Еней і яка доля спіткала його після падіння Трої? Який це має зв'язок із Римською імперією?
   4. Чому, на вашу думку, для володарів Риму було важливо вивести свій родовід від богів і давніх героїв?
    5. Поясніть, чому твір Вергілія "Енеїда" називають героїчною поемою?
   6. Уявіть, що перед вами завдання уславити свій рід. Складіть невеличку оповідь чи вірш, у якому ви прославляєте своїх предків, свою родину.



Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

5 клас, зарубіжна література. Прислів'я, приказки, загадки Практичний урок.

5 клас, зарубіжна література. Мандрівні сюжети. Момотаро, або хлопчик-персик.

8 клас, зарубіжна література. Основні літературні епохи, напрями, течії. Практичний урок.