Словосполучення. Речення. Повторення
Вправа 1
Доберіть до поданих слів залежні, утворіть словосполучення
Школа, книга, відпочивати, близько, ліворуч, пісня, співати, розважатися, чотири, високо.
Вправа 2
Доберіть до поданих слів головні слова, запишіть утворені словосполучення
На уроці, вголос, швидко, додому, під дощем, у полі, на майданчику, напам'ять, від радості, по-різному.
Вправа 3
Запишіть речення, визначте види речень за метою висловлювання. Знайдіть речення із однорідними членами, підкресліть ці члени речення.
Посієш вітер - пожнеш бурю. Чесне діло роби сміло. Ви чуєте, скільки вогню в нашій мові, в гаркому, гарячому, гарному слові? Мечуться хвилі горбаті, гострять об палубу кігті. Чистую, щирую річ українську чую я в тім щебетанні. Моя ти сило молодая! Світи на мене, і огрій, і оживи моє побите, убоге серце, неукрите, голоднее. Чи шпак, чи хом'як, чи перепелиця, що воно за птиця? Більше роби та менше говори.
Вправа 4
Запишіть речення, підкресліть члени речення. Визначте двоскладні та односкладні речення.
Недавно я поза Уралом блукав і Господа благав, щоб наша слава не пропала, щоб наше слово не вмирало. Вже й дикі гуси в небі пролітали, вже й лебеді кричали крізь туман. Вже ходять в болотах біля Полтави ходуличник, крохаль і турухтан. Несли, несли з чужого поля і в Україну принесли великих слів велику силу та й більш нічого. Весна прийшла. Скасовано угоду. Вся Україна знову у вогні. Цвіте земля, задивлена в свободу. Аж навіть жити хочеться мені.
Вправа 5
Випишіть лише словосполучення
Лити як з відра, переходити дорогу, йшов дощ, холодна роса, лапатий сніг, відвідати музей, дуже холодно, пішоходи й водії, сидіти й писати, на дорозі, Чорне море, мис Доброї Надії, чоловік і дружина, буду співати, вікно запотіло, під парасолькою, потрапити під зливу, мати і батько, більш уважний, тече вода, хай живе, стоїть туман, у свинячий голос, Червона Шапочка, з джерела, буду вишивати, на дворі тепло, брати на кпини, місто й село, висока гора.
Коментарі
Дописати коментар