Тернопільський катедральний собр. РМ. Дієслово


 Однією зі старовинних споруд Тернополя є Домініканський костел св. Вінцента Феррарського, відомий зараз як Катедральний Собор Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці. Храм вражає своєю неповторною красою та величчю. Святиня мала непросту історію, проте двічі зруйнований храм вистояв і став гордістю нашого міста.

Храм споруджували у ХУІІІ ст. протягом 30 років, однак добудови тривали й пізніше. Хоча костел побудовано з тесаного пісковику в стилі бароко, оздоблено різьбою та кам’яними скульптурами, тим не менше, він був оборонною спорудою. До нього примикали монастирські приміщення, що утворювали єдиний архітектурний комплекс. Всередині цього комплексу був закритий так званий італійський дворик. До 1939 року він мав ошатний вигляд (там був фонтан, квіткові клумби). З двору можна було відразу потрапити у підземелля.

Вхід до храму стерегла статуя Святого Вінцента, покровителя доброчинних товариств. Тієї скульптури вже давно немає. Біля входу в 2004 році було встановлено пам’ятник кардиналу Йосипу Сліпому.

Значної шкоди церква зазнала під час «визвольного походу» Червоної армії у 1939 році. Від гарматного снаряду храм загорівся, внаслідок чого розплавилися прикраси із золота та срібла, було завдано шкоди фрескам та покрівлі. Образ «Скорботної Матері Божої» представники радянської влади вивезли в один із музеїв Росії. Натомість чудотворний образ Богородиці з головного вівтаря та скульптуру Божої Матері все-таки вдалося врятувати, хоч згодом їх вивезли до Польщі.

Під час визволення Тернополя у 1944 році храм вкотре зазнав руйнувань. Була здійснена післявоєнна реставрація, але так і не вдалося відновити багато скульптурних елементів, оздоблення і навіть не зроблено спроби врятувати розпис інтер’єру. Фрески були остаточно знищені внаслідок переобладнання святині під картинну галерею. Згодом картини перенесли в інше приміщення, а храм до відроджувального періоду стояв пусткою.

У 1990-х роках за реставрацію внутрішнього розпису взявся художник Георгій Журавський.

Сьогодні цей собор є архітектурною окрасою нашого міста і однією з найбільших його святинь.

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

5 клас, зарубіжна література. Прислів'я, приказки, загадки Практичний урок.

5 клас, зарубіжна література. Мандрівні сюжети. Момотаро, або хлопчик-персик.

8 клас, зарубіжна література. Основні літературні епохи, напрями, течії. Практичний урок.