Оноре де Бальзак
Оноре де Бальзак (п.п.ХІХст) — французький письменник і драматург. Створив серію романів «Людська комедія», яка зображає панораму післянаполеонової Франції, ця епопея вважається його головним твором.
Епопея - великий художній твір, що відзначається широтою охоплення подій.
Завдяки його спостережливості та увазі до деталей, за правдиве висвітлення суспільства Бальзака вважають одним із засновників реалізму в європейській літературі. Він відомий створенням багатогранних персонажів, навіть другорядні та епізодичні є складними, морально неоднозначними та цілковито людяними.
Бальзак мав слабке здоров'я упродовж усього свого життя, що могло бути спричиненим його напруженим робочим графіком. Його стосунки з родиною були завжди натягнутими через фінансові проблеми та особисті непорозуміння.
Оноре де Бальзак народився у сім'ї заможного селянина. Дід його був селянином, а батько «вийшов у люди» і перетворився з «Бальса» на «Бальзака». Згодом письменник додав до прізвища шляхетну приставку «де» та стверджував, що походить з давнього французького роду Бальзак д'Антрег. Змалку мати не цікавилася дитиною і влаштувала його в інтернат. Вона була молодшою за чоловіка на тридцять років. Уся її любов дісталася молодшому синові, народженому від аристократа, власника сусіднього замку. Можливо, саме в цій дитячій трагедії закорінені честолюбні задуми Бальзака та його творчий інтерес до проблем сім'ї.
У сім років Оноре почав навчання у Вандомському училищі. Йому там не дуже подобалось: навчальні предмети викладали абияк, а дисципліна була сувора. Бальзак не був першим у навчанні, хоча багато читав і захоплювався творчістю. Після того як хлопчик захворів (1814 рік), батьки забрали його додому. У 1814 році родина Бальзаків оселилася в Парижі. Оноре продовжив навчання у приватних школах, відвідував лекції в Сорбонні, відвідував практику в адвокатській конторі. Вже за тих років Бальзак відчув на собі французьку дійсність.
Заглиблення в «прозу» життя посилювалось ускладненням власних матеріальних обставин. 1819 року батько Бальзака залишив службу без пенсії, й Оноре, того самого року отримавши диплом юриста, був змушений заробляти собі на хліб. Бальзак працював писарем у нотаріальній конторі, власник якої пізніше стане прототипом адвоката Дервіля у творах Бальзака. Та професія адвоката його не приваблювала. Він мріяв про письменницьку діяльність. Родина не ставала йому на заваді, навіть посильно йому допомагала: на сімейній нараді ухвалено встановити Оноре випробний термін тривалістю два роки та фінансувати його. За той час він мав довести, що в нього є справжнє покликання до письменництва і що він здатний створити значний твір. Живучи в холодній вбогій комірчині на скромне утримання, фактично голодуючи, Оноре спробував довести свій талант. Можливо, у такий спосіб родина хотіла зламати юнака і змусити повернутися до обраного нею життєвого шляху. Бальзак спробував догодити умовам угоди, написавши віршовану драму «Кромвель». Представлену сином драму у віршах «Кромвель» на сімейній раді визнали не вартою друку. Їхню думку також поділяв один із критиків. Прочитавши цей твір, він відповів, що «авторові треба займатися чим завгодно, тільки не літературою». Ця драма так ніколи і не була опублікована. І жанр, і естетика твору не відповідали хисту Бальзака. До того ж він робив тільки перші кроки на літературній ниві і не мав досвіду. Отже, твір, попри докази талановитості його автора, виявився невдалим.
У літературних колах ходило чимало чуток про бідність Оноре. Серед таких оповідок є історія про злодія, який уночі прокрався в помешкання на горищі письменника-початківця. Непроханий гість безуспішно намагався знайти в шухляді столу гроші, коли почув у темряві сміх молодого господаря. Він звернувся до злодія приблизно з такими словами: «Ви даремно стараєтеся, оскільки хочете знайти у мене вночі те, чого я не можу відшукати і вдень».
Але двадцятирічний Оноре не полишив мрій про майбутнє видатного митця, якому література принесе не тільки славу, а й багатство. Не бажаючи коритися волі батьків і прагнучи фінансової самостійності, він багато пише, часто запозичуючи цілі епізоди у шалено популярного у той час в Європі англійського письменника Вальтера Скотта. Але твори початківця-наслідувача не мають успіху.
Утім, бурхливу діяльну вдачу Бальзака ніщо не могло зупинити. Захоплений бажанням розбагатіти, він робить спроби зайнятися видавничою справою, виробництвом дешевого паперу, видобутком срібла, зведенням будинків і навіть вирощуванням у передмістях Парижа ананасових дерев. Сім’я Бальзака раділа, вважаючи, що син нарешті взявся за розум і зайнявся справжнім ділом. Але його комерційні проекти завершувалися здебільшого величезними боргами.
1820-ті роки багато в чому ускладнили життя Бальзака. Боротьба з кредиторами — одна з найпопулярніших тем анекдотів, пов'язаних з його ім'ям. Аби позбутися боргів, Бальзак писав безупинно, створюючи роман за романом, працюючи по 16 годин на добу та одержуючи аванси від видавців за ненаписані твори. Крім того, він був світською людиною, завойовував серця жінок, мав славу трохи кумедного «денді». Встигнути скрізь він міг тільки завдяки життєлюбності і працьовитості, які, мов потік, нуртували і виливались на сторінки його книжок. Бальзак усе життя був боржником, і це його гнітило. Дослідники творчості французького письменника вважають, що якби він не вкладав коштів у комерційні проекти, а жив би тільки заробітками від книг, то з часом зміг би цілком гідно себе забезпечувати.
Літературна слава прийшла до Бальзака, коли йому виповнилося 30 років. Хоча критика зустріла твори Бальзака стримано, його популярність у читачів була шаленою.
1830—1848 роки стають надзвичайно плідними для письменника. Його щоденний розпорядок дня – сон із шостої години вечора до дванадцятої ночі, решта часу – 18 годин – робота над романами. У 1833 році Оноре де Бальзаку спало на думку об’єднати свої уже написані та майбутні твори в єдину епопею під назвою «Людська комедія». Головною темою «Людської комедії», над якою митець працював 18 років, є тема влади грошей над людиною. Загалом до епопеї увійшло 90 завершених творів: романів, повістей, притч, роздумів. На закиди критики, що ці твори аморальні, письменник відповідав, що зображені ним картини життя сама ж критика визнає правдивими. Отже, аморальними є не твори, а суспільство, змальоване в них.
Епопея охоплювала тисячі персонажів. Вони переходили із твору в твір, із головних сюжетних ліній у другорядні, взаємодіючи між собою, постаючи перед читачами в різних життєвих ситуаціях. Письменник, який продовжував розвивати реалістичні тенденції в літературі, говорив, що у своїх творах він змальовує чоловіків, жінок і речі. Він вважав, що речі, які оточують людей, є своєрідним утіленням їхньої життєвої філософії, відображенням їхніх звичок і особливостей характеру.
Бальзак і Україна
У 1832 р. письменник отримав листа, який надійшов з Одеси за підписом «Іноземка» з приводу його роману «Тридцятирічна жінка». Авторка послання була багата поміщиця Евеліна Ганська. Письменник почав листування з жінкою, а згодом зустрівся з нею у Швейцарії. Ганська була вродливою вельможною жінкою. Між письменником і нею зав'язались дружні стосунки, які невдовзі переросли в справжнє кохання. Вони не могли одружитись, адже Евеліна мала чоловіка. Він помер у 1841 р., але закоханим через різні обставини довелось чекати на вінчання ще дев'ять років. Вони зустрічались у різних містах і країнах Європи: у Швейцарії, Відні, Дрездені.
Бальзак двічі відвідував Україну: у вересні 1847 — січні 1848 р. і протягом останніх місяців 1849-го до квітня 1850 року. Окрім Верхівні, маєтку Ганської, він кілька разів був у Бердичеві. Україна вразила його своїми полями і родючою землею.
Разом з Ганською Бальзак відвідав Київ.
Наприкінці вересня 1848 року, їдучи до Е. Ганської у Верхівню, чекаючи вирішення прикордонних формальностей, на 4 дні зупинився у містечку Вишнівець на Тернопільщині в палаці князів Вишневецьких.
У 1850 році одружився з Евеліною Ганською.
Помер 18 серпня 1850 року в Парижі.
У 2011 році в Бердичеві, навпроти костелу Варвари, було відкрито пам'ятник славетному письменнику.
"Людська комедія"
Грандіозна енциклопедія життя Франції п.п. ХІХ ст.
Тематика та проблематика:
1. Витіснення аристократії буржуазією, яка понад усе ставить гроші
2. Гроші підкорили усе: мораль суспільства, державну політику, правосуддя.
"Гобсек"
Тема: історія деградації людини, згубний вплив золота
Система художніх образів:
1. Основна цінність - гроші:
2. Основна цінність - доброчесність:
Порівняльна
характеристика Гобсека та Скруджа
Гобсек |
Скрудж |
Педантичний |
Злий, жорстокий та холодний до оточуючих |
Холодний,
має залізне самовладання |
Скнара, жадібний |
Скромний |
Замкнутий, самотній |
Розумний,
має феноменальну пам’ять, розуміється на психології людей |
Зневажливо ставиться до інших |
Успішний
бізнесмен |
Працелюбний |
Корисливий,
егоцентричний |
Успішний
бізнесмен |
Скупий |
Добрий, доброзичливий |
Удає
із себе злидаря |
Щедрий |
Недовірливий |
Милосердний, турботливий |
|
Відкритий |
Дервіль
- один з головних героїв у повісті Бальзака “Гобсек”.
Від
його імені ведеться розповідь у повісті. Це справедлива, незіпсована людина,
талановита та розумна, молода, тому по-своєму недосвідчена. Дервіль – один із носіїв
ідеї моральності навіть у жорстокому буржуазному світі.
Образ
Дервіля відіграє роль прийому обрамлення: історія про Гобсека «взята в рамку»
опису розмови в салоні віконтеси де Гранльє.
Дервіль
об’єктивно відтворює події, висловлює власне ставлення до героїв і ситуацій, що
створює особливу атмосферу задушевності розмови й вірогідності оповіді.
Літературна критика — відносно самостійний вид творчої діяльності, спирається на практичний тип мислення задля поцінування нових літературних творів.
Рецензія – це письмовий відгук на науковий твір, художній текст чи витвір мистецтва: скульптуру, картину, спектакль, фільм, мюзикл, шоу.
Як написати рецензію?
1. Перед початком роботи необхідно ознайомитись з текстом, який рецензується.
2. Треба визначитися з темою, що розкривається у книзі.
3. Далі можна дати коментарі щодо назви літературного твору.
4. Потім коротко описати основні віхи сюжетні лінії. Автор повинен добре орієнтуватися у змісті літературного твору, але не переказувати його у своїй рецензії.
5. Обов’язково у рецензії потрібно прокоментувати актуальність проблем, які досліджуються чи описуються у тексті.
6. Автор повинен сформулювати свою точку зору з приводу рецензованого тексту і донести її до читача, підкріпляючи своє бачення не тільки суб’єктивним сприйняттям, але й об’єктивними аргументами.
Рецензія – це не завжди про позитивний відгук. Але навіть негативна рецензія не має містити особистих образ. Кожне зауваження треба формулювати з повагою до автора.
Паспорт твору
Жанр - повість
Літературний рід – епос
Стиль – реалізм
Тема: зображення впливу «золотого мішка» на внутрішній світ людини.
Ідея: гроші – не винні, оскільки вони тільки умовність, яку вигадали люди; важливо хто ними володіє та з якою метою використовує.
Тестування
1. Про кого йдеться у поданому фрагменті: "Людина високопорядна, освічена,скромна,з вишуканими манерами... Він здобув собі пошану в найаристократичніших домах Сен- Жерменського передмістя,але не скористався з цієї прихильності можновладців, як скористався б з неї чоловік шанолюбний...був позбавлений пронизливого лукавства."?
а. Максим де Трай
б. Гобсек
в. Дервіль
2. Головна втіха Гобсека полягала у:
а. володінні світом
б. мистецтві
в. жінках
3. Якою була розвага Гобсека?
а. карати невірних жінок
б. карати розпусних чоловіків
в. зазирати у найпотаємніші куточки людського серця
4. Визначте основну тему повісті "Гобсек"
а. кохання
б. згубна влада золота
в. зрада
5. Доведіть, що Гобсек - не звичайний лихвар, а філософ. У чому полягає оригінальність філософії Гобсека?
6. Поясніть поведінку Гобсека на прикладі поданого епазоду: "Він сам стягував борги по векселях, бігаючи по всьому Парижу на своїх сухорлявих, як у оленя, ногах. Через свою обачність він одного разу навіть потерпів. Випадково при ньому було золото і якимсь чином подвійний наполеондор вислизнув з його жилетної кишені. Пожилець, який спускався за старим сходами, підняв монету й подав йому. "Це не моя! — вигукнув він, замахавши руками. — Золото? У мене? Та якби я був багатий, то хіба жив би так, як я живу?"
7. Які ознаки романтизму виявилися в образі Гобсека
8. Визначте елементи реалізму в повісті "Гобсек"
Напишіть твір "Влада грошей у творі О.де Бальзака "Гобсек"
Коментарі
Дописати коментар