Літопис як найдавніший жанр історичної прози
"Книгу цю писали триста літ. Дванадцять поколінь передавали з рук до рук вікопомне перо. Передавали, щоб закарбувати діяння давно минулих днів. Закарбувати словом у пам’яті тих, що жили. Тих, що живуть. І тих, що будуть жити.
Книга ця — велетенська історична епопея" Леонід Махновець, історик, літературознавець
** Особливості літопису: перший літописний твір про історію й витоки Кіївської держави, що зберігся. Літописець розповідає напівлегендарну версію заснування Києва братами Києм, Щеком, Хоривом та сестрою їхньою Либіддю у У ст. н.е., про початки Київської держави, її перших князів. Літопис починається вступом, де з'ясовується питання, "звідки почалась Руська земля". Тут переповідається біблійна історія про Всесвітній потоп, про розподіл землі між синами Ноя та виникнення різних народів, зокрема слов'ян від племені Яфета - улюбленого сина Ноя.
"У «Повісті» Нестор пов’язує історію України з історією світу… Ідею єдності і політичної незалежності Української держави проголосив Нестор у часи, коли вже йшов швидкими темпами процес розподілу тодішньої держави на окремі землі" Наталія Полонська-Василенко, доктор історичних наук
Паспорт твору:
Літературний рід: епос
Жанр: літопис
Автор: Нестор Літописець (чернець Києво-Печерського монастиря, др.пол.ХІ-поч.ХІІ ст) та інші літописці.
Самостійна робота. Літературний диктант.
1. Про кого сказано: "Ідіте ви з даниною додому, а я вернусь і походжу іще". І відпустив він дружину свою додому, а з невеликою дружиною вернувся, жадаючи більше майна…"
2. Назвіть персонажей цього пам'ятника
3. На честь кого з цих персонажів названо місто?
4. Чиї це слова: "Лише малого я у вас прошу: дайте мені од двора по три голуби і по три горобці. Бо не хочу я тяжкі данини накласти на вас, як ото муж мій, а сього прошу у вас малого…"?
5. За жанром "Повість минулих літ" це ... .
6. Оберіть НЕПРАВИЛЬНЕ твердження про "Повість минулих літ":
А. Записи в літописі подають порічно.
Б. У пам’ятці є відомості про історію князівської влади, утвердження християнства на Русі.
В. У творі використано тільки історичні факти, що містять офіційне підтвердження.
Г. У творі використано перекази, оповідання, повісті, легенди.
Коментарі
Дописати коментар