Хто такий Агатангел Кримський
Скільки ви знаєте мов?
Український поліглот, геніальний науковець, один з найвідоміших світових мовознавців, орієнталіст Агатангел Кримський знав понад 60 мов. Уявляєте? 😮
А все тому, що вчений мав унікальну пам’ять і навіть часто скаржився, що взагалі нічого не може забути.
Та насправді це не точна цифра. Його дослідники й досі сперечаються щодо кількості мов і називають цифри від 56 до 100. Сам же Агатангел Кримський казав, що легше назвати ті мови, яких він не знає, ніж порахувати ті, які знає.
Звісно, усі 60 він не знав досконало. Мені здається, що це неможливо. Якось у листі до Б. Грінченка він писав так: «...добре знаю всі слов’янські... із класичних мертвих – грецьку і латинську, а філологічно − санскрит..., з романських добре знаю французьку й італійську, а от іспанську – погано, з германських добре знаю німецьку й англійську, гірше – датську й голландську, з іранських добре знаю лише перську, із семітських – староарабську і новоарабську... грузинську вчив, але багацько з неї забув...».
А взагалі Агатангел Кримський – це особистість, яка викликає неймовірне здивування, захват й величезну повагу. І ось кілька цікавих фактів про нього.
🔸Народився 15 січня 1871 року в родині кримського татарина з білоруським корінням та польки з литовським корінням. Не українець за походженням, він свідомо обрав бути українцем. Присвятив своє життя українській національній ідеї, досліджував українську мову, сприяв відродженню української науки й культури.
«Я зрозумів, що мушу бути українофілом – це я зрозумів цілком свідомо»
🔸 Один з найвидатніших фахівців у галузі вивчення санскриту, славістики й арабістики. Був творцем українського сходознавства. Написав понад 1000 праць з історії східних народів, ісламу, історії мов, літератури та мистецтва.
🔸Товаришував з Лесею Українкою. Подейкують, що письменниця була його нерозділеним коханням.
🔸 На запрошення гетьмана Павла Скоропадського 1918 року долучився до створення Української академії наук.
🔸 З 1921 до 1929 року був директором Інституту української наукової мови. Очолював історико-філологічний відділ, комісію словника живої мови, комісію історії української мови, правописну й діалектологічну комісії.
🔸 Відстоював ідею, що мовою Київської Русі була давньоукраїнська мова та заперечував ідею «колиски трьох братніх народів».
🔸У 30-х роках зазнав переслідувань з боку радянської влади. Його було відсторонено від наукової і викладацької діяльності на 10 років.
🔸 Мови вивчав протягом усього життя. У віці 70 років почав опановувати вавилонську та абіссинську.
🔸 Агатангела Кримського спіткала доля багатьох видатних українців. 1941 року радянська влада звинуватила науковця в українському націоналізмі. Його заарештували й відправили до Казахстану, де він і помер у тюремній лікарні (за офіційною версією – від виснаження, за неофіційною – від тортур) 25 січня 1942 року.
🔸На XVI сесії Генеральної асамблеї ЮНЕСКО 1970 року ім’я Агатангела Кримського додали в перелік найвидатніших діячів світу.
Коментарі
Дописати коментар