Федір Кричевський


Він не прогинався перед радянською елітою та не малював їхніх вождів.
Федір Кричевський був видатним художником-модерністом та неабияким педагогом - учні пам'ятали його все життя. Він навчав шукати колір у природі, у народі, у гармонії. До речі, однією з учениць Кричевського була Тетяна Яблонська.
У 1917 році створював Українську академію мистецтв й був обраний першим ректором. Але лиш на один рік - прийшли більшовики та закрили Академію.
Художник намагався перечекати голод 1919 у селі Шишаки з користю. Там він збирав філіал Академії на час літньої практики студентів, зібрав велику колекцію народного мистецтва: килимів, вишивок, кераміки та іконопису.
Під час Другої світової війни митець з дружиною перебували в зруйнованому Києві - не хотіли кидати рідної землі. За часи війн сім'я Федора втратила майже все майно, зокрема картини художника. Через це його позбавили звання науковця, титулу заслуженого митця, нагород.
Хрущов обіцяв Федорові "помилування", якщо він намалює портрет "батька народів". Однак Митець відмовився, а своїм учням зізнався: "Бачите, малювати всяких там временщиків-фаворитів, пройдисвітів і мерзотників мені мій сан не дозволяє".
Федір Кричевський помер від голоду за мольбертом, залишившись вірним мистецтву та своїм принципам.


 

Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

5 клас, зарубіжна література. Прислів'я, приказки, загадки Практичний урок.

5 клас, зарубіжна література. Мандрівні сюжети. Момотаро, або хлопчик-персик.

8 клас, зарубіжна література. Основні літературні епохи, напрями, течії. Практичний урок.