Шолом-Алейхем

 1. Біографія

Характеристика Шолом-Алейхема:

 - письменник

 - драматург

 - блискучий читач уголос своїх творів

 - мав чудове почуття гумору

 - основоположник сучасної єврейської літератури мовою їдиш

 - "мир вам"

 - Рабинович Соломон Наумович

 - др.пол ХІХ-поч.ХХст.

Народився в місті Переяславі на Полтавщині (тепер Київська область) у родині дрібного крамаря

З 1876 року працював домашнім вчителем у єврейського магната, орендаря земель Елімелеха Лоєва. Згодом одружився із його донькою Ольгою.

Також працював громадським рабином у Лубнах. 

Майже двадцять років прожив у Києві (він називав його у своїх творах Єгупцем), де займався торговельними справами. Після єврейських погромів у Києві в жовтні 1905 року переїхав до Львова, Австро-Угорщина.

Шолом-Алейхем багато подорожував світом, відвідав Швейцарію, Англію, Польщу, Литву, Німеччину, де виступав перед своїми читачами. Кілька років прожив в Італії та Швейцарії.

У 1915 році переїхав до Нью-Йорка, де і помер.

2. Літературна творчість

Літературна діяльність Шолом-Алейхема розпочалася наприкінці 1870-х років, коли у періодичних виданнях було опубліковано кілька кореспонденцій і статей мовою їдиш. Перші художні твори — повість «Два камені» та оповідання «Вибори». 

Головні герої Шолом-Алейхема — прості пересічні люди, євреї та українці, які, незважаючи на важке, злиденне життя, оптимістично дивляться у майбутнє, з гумором оцінюють своє становище, вірять у справедливість та мудрість Творця. 

В останні роки життя Шолом-Алейхем завершив працю над циклами оповідань, серед яких - «Тев'є-молочар».

Творчість письменника забарвлена українським колоритом, у творах подано описи української природи, використано українську лексику, фольклор. Більшість подій, про які пише Шолом-Алейхем, відбуваються в Україні. 

3. "Тев'є-молочар"

Цикл оповідань. Кожне з них розкриває важливу для родини Тев'є подію: купівлю корови, що є гарантом стабільного заробітку чи виселення з будинку. Події твору відображають правдиве історичне тло: важке життя євреїв за часів російської імперії (заборона володіти нерухомістю у селах, примусове виселення, погроми та масові вбивства). 

Твір також правдиво зображує побут та реалії життя в українських містах к.ХІХ-поч.ХХ ст., зокрема Києва та Одеси. 

Головний герой: єврей з села, має грубувату зовнішність, але мудру та ніжну душу. Тев'є - типова людина свого часу, незважаючи на бідність, має почуття власної гідності, є носієм нарожної життєвої мудрості у творі. Ніколи не падає духом; добре знає Талмуд та Біблію, але у його устах цитати зі священних кних часто мають гумористичний та одночасно сумний відтінок через контекст подій, що відбуваються у творі. Його мрія — вигідно видати заміж п'ять своїх дочок, але з цього нічого не виходить. 

4. План

1. Аз недостойний

Бідний молочар Тев'є розвозить свій товар багатіям, в тому числі тим, які знімають на літо дачі в Бойберіке. Серед них - письменник Шолом-Алейхем, який хоче написати про нього книгу.

Це лестить Тев'є, але у листі, який він пише автору, просить вислати йому трохи грошей після видання книги.

2. Велика Удача

3. Химера

До старшої дочки Тев'є - Цейтл - посватався м'ясник, жадібний, багатий і старий, удівець; його дочка - ровесниця Цейтл. Він погоджується взяти наречену без посагу. Але Цейтл закохана в бідного кравця. Тев'є шкода улюблену дочку і він дає згоду на одруження закоханих.

4. Годл

Красномовний юнак Перчик навчав дітей молочника грамоті. Годл закохується в нього. Через те, що він займався революційною діяльністю проти російської імперії, незабаром після весілля його арештовують та відправляють у заслання. Годл вирушає за ним, прощаючись з матьками назавжди.

5. Хава

Третя дочка Тев'є закохується у православного писаря. Хава вважає, що неправильно поділяти людей євреїв та неєвреїв. Тев'є не схвалює її одруження та перестає спілкуватися з дочкою. Батько довго мучиться від думок, що таке єврей і неєврей, чому одні мають ненавидіти інших.

6. Шпринця

Тев'є ділиться з Шолом-Алейхемом новим горем. Влітку у Тев'є з'явилася нова клієнтка: багата вдова. Вона відпочивала в селі разом із сином, який закохується у Шпринцю - четверту дочку Тев'є. Молоді люди планують одружитися, Тев'є намагається застерегти дочку, але вона його не слухає. Невдовзі багатий жених зникає, а його дядько намагаєтсья підкупити Тев'є, аби Шпринця відмовилася від одруження. Згодом зникає і багата вдова, не попрощавшись і не заплативши Тев'є за молоко та сир. Шпринця з горя топиться в річці.

7. Тев'є їде до Палестини

П'ята, найкрасивіша дочка Тев'є - Бейлка, вибрала собі багатого жениха і виходить заміж із розрахунку. Він встидається бідної родини, розповідає всім, що батько дружини - мільйонер. Пропонує Тев'є організувати виїзд до Палестини. Оскільки Голда - дружина Тев'є - померла невдовзі після Шпринці, він погоджується на від'їзд

8. Вийди!

чоловік Цейтл вмирає від туберкульозу і вона з дітьми повертаєтсья жити до батька. Багатий зять збанкрутував і разом із Бейлкою виїхав до Америки шукати кращої долі. 

Пичинаються єврейські погроми. Люди, які завжди жили в мирі з Тев'є, бояться суспільного засудження й через це влаштовую погром і в нього. Всіх євреїв із селя виселяють. Тев'є та Цейтл вимушені їхати до міста. На фоні цих подій Тев'є примиряється з Хавою. Тепер центр його життя - це онуки. 


5. Практична робота:

1. Яку національну літературу представляє Шолом-Алейхем?

2. Розкажіть, як доля письменника пов'язана з Україною

3. Що ви знаєте про родину Тев'є?

4. Як Тев'є став молочарем?

5. Схарактеризуйте образ Тев'є

6. Хто був героями творів Шолом-Алейхема?


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

5 клас, зарубіжна література. Прислів'я, приказки, загадки Практичний урок.

5 клас, зарубіжна література. Мандрівні сюжети. Момотаро, або хлопчик-персик.

8 клас, зарубіжна література. Основні літературні епохи, напрями, течії. Практичний урок.