Що таке праслов’янська мова
Ви вже не раз чули на моєму каналі, і, думаю, деінде, що те чи те слово праслов’янського походження. То що ж це за мова така – праслов’янська?
☝️Праслов’янська мова – це прамова, з діалектів якої утворилися сучасні слов’янські мови, зокрема й українська. Існувала вона в період між III тис. до н. е й VI ст. н. е. Але це не точно 🤷♀️
Праслов’ян як окремого народу, звісно, не було. Були слов’янські племена, які розмовляли діалектами однієї мови. Як ця мова тоді називалася, насправді невідомо.
Писемних пам’яток цієї мови не знайшли, а отже, складно сказати, якою ж була ця давня мова. Та лінгвісти змогли її реконструювати. А зробили вони це, досліджуючи писемні пам’ятки слов’янських мов та їхніх діалектів.
Науковці вивчали спільні й відмінні риси, які відбувалися протягом розвитку цих мов у граматиці, лексиці, фонетиці, синтаксисі, і дійшли висновку про існування колись спільної для всіх слов’ян мови, яку й назвали терміном праслов’янська мова.
Коли ми говоримо, що якесь слово праслов’янського походження, то маємо на увазі, що воно виникло в період ось цієї спільної прамови. Слова цієї мови записують латиницею, для позначення деяких звуків використовують кириличні знаки, а перед кожним словом ставлять зірочку (*), що вказує на те, що це лише припущення мовознавців:
*tata (тато), *sьrpъ (серп).
Оскільки писемних пам’яток того періоду не збереглося, то ніхто точно не скаже, як саме в тій мові звучали слова.
Більшість слів української мови належить до періоду праслов’янської мовної єдності, зокрема це:
👉 назви осіб за спорідненістю: тато, небіж, свекор, тесть;
👉 назви частин тіла: голова, рука, нога;
👉 назви рослин: пшениця, овес, просо, верба, смерека;
👉 назви тварин: ведмідь, пес, кінь, теля, вівця;
👉 назви зброї: стріла, щит, меч;
👉 назви їжі: молоко, сметана, сир, масло;
👉назви небесних тіл: сонце, місяць.
Ці слова є майже в усіх слов’янських мовах, хоча звучання й написання сьогодні відрізняється. І також в одній мові якісь із цих слів можуть бути загальновживаними, в іншій – застарілими або рідковживаними, але всі вони походять від спільного предка 😉
Коментарі
Дописати коментар