Гординя
Якщо ви хочете з’ясувати, скільки у вас гордині, то найпростіший спосіб це зробити – поставити самому собі таке запитання: "Наскільки мені не до вподоби, коли мною гребують, або свідомо не звертають на мене уваги, або пхають носа у мої справи, або ставляться до мене поблажливо, або переді мною вихваляються?”.
Річ у тім, що гординя кожної людини змагається за першість з гординею усіх решта. Приміром, на вечірці я планував бути в центрі уваги, і саме тому мене так дратує, що увагу привертає хтось інший. Словом, найшла коса на камінь. Тут треба наголосити, що гордині дух суперництва властивий з огляду на саму її сутність і природу, тоді як інші пороки вступають у суперництво лише, скажімо, випадково, коли так складаються обставини. Просто чимось володіючи, гординя насолоди не відчуває, а тішиться лише тоді, коли має чогось більше, ніж хтось інший.
Ми кажемо зазвичай, що люди пишаються своїм багатством, розумом чи вродою, та це не так. Насправді вони пишаються тим, що багатші, розумніші чи вродливіші за інших. Якби всі стали однаково багаті, розумні чи вродливі, пишатися було б нічим. Гординю пробуджує в нас саме порівняння, усвідомлення того, що ми перевершили решту. Там, де зникає суперництво, зникає і гординя. Тому я й стверджую, що гордині дух суперництва властивий по суті, за визначенням; з іншими ж пороками це не так. Статевий потяг може призвести до суперництва двох чоловіків, які поклали око на одну й ту саму дівчину. Та це лише випадковість; так само їм могли сподобатися і різні дівчата. Проте гордий чоловік відіб’є у вас дівчину не тому, що вона йому подобається, а лише для того, щоб самому собі довести: він кращий за вас.
Просто християнство
Коментарі
Дописати коментар