Публікації
Показано дописи з жовтень, 2022
Дієслівне керування
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
Різні дієслова вимагають після себе різних відмінків іменника чи займенника. З більшістю розібратися просто. Про те є складні випадки, у яких часто помиляються. Тож запам'ятовуйте: 👉 дякувати (кому?) вам; 👉 вибачати (кому?) вам; 👉 дорівнювати (чому?) п'яти відсоткам; 👉 запобігати (чому?) хворобі; 👉 хворіти (на що?) на запалення легень; 👉 опанувати (що?) науку; 👉 оплачувати (що?) проїзд; 👉 вчитися (чого?) української мови; 👉 додержуватися (чого?) ідей, законів.
9 клас. Пряма й непряма мова. Тестувння
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
Завдання 1-6 мають по чотири варіанти відповідей, серед яких лише ОДНА правильна. Оберіть правильну відповідь. 1. Виберіть варіант, який є закінченням визначення. Чуже мовлення, передане дослівно, без змін, називається… А) прямою мовою; В) діалогом; Б) непрямою мовою; Г) цитатою. 2. Виберіть рядок, де є непряма мова (окремі розділові знаки пропущено). A) Коли дивлюсь туди он, на захід, іноді чомусь так сумно-сумно стає, говорила Маша (О. Гончар). Б) Чого зажурився, мій любий козаче – питає дівчина вродлива (Леся Українка). B) Варвара запитала у начальника, чи можна послати телеграму в Москву: у неї там занедужала мати (Л. Первомайський). Г) Яка ти розкішна, Земле, думала Маланка. Весело засівати тебе хлібом, прикрашати зелом, заквітчати квітами (М. Коцюбинський). 3. Виберіть рядок, у якому цитату записано правильно (див. також завдання тест контролю 8 клас). A) Спали мені на думку відомі рядки, в яких Павло Тичина закликав природу хлюпни нам, море, свіжі лави! О земле, велет
5 клас. Українська література. Тестування
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
1. Розповідь казкового чи фантастичного характеру про незвичайну подію або життя і діяльність якоїсь реальної особи називають: а. міфом; б. казкою; в. легендою; г. літописом 2. Озеро Синевир згадано в легенді: а. "Як виникли Карпати"; б. "Неопалима купина"; в. "Ракова криниця"; г. "Чому пес живе коло людини" 3. Народним переказом є всі названі твори, крім: а. "Про запорожців"; б. "Про Зоряний Віз"; в. "Прийом у запорожці"; г. "Як Сірко переміг татар" 4. Установіть відповідність: 1. Вилами по воді писано А. несміливий 2. Сидить як засватаний Б. щасливий 3. Де Макар телят пасе В. невідомо 4. Коса найшла на камінь Г. посварилися Д. далеко 5. Складіть план казки "Рак та Лисиця", випишіть дійових осіб 6. Дайте визначення: Загадка - це ... . Прислів'я - це ... . П
Робота з текстом
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
УПА була створена 14 жовтня 1942 року для захисту мирного населення України від знущань німецької окупаційної влади. Головнокомандувачем з 1943 до 1950 року був Роман Шухевич, псевдонім – Тарас Чупринка. Жахливі наслідки діяльності Радянської влади в Україні, голодомори, репресії, терор на Східній Україні з 1920 до 1941 р., масові вбивства та катування у тюрмах на Західній Україні з 1939 до 1941 р. та не менш миролюбна політика Гітлера, остаточно озлобили людей проти Німеччини і Московського більшовизму. Жорстокі та антилюдські політичні системи комуністичних та фашистських загарбників сприяли державницьким та патріотичним почуттям мирного населення, котре масово вливалося в ряди УПА.
Запозичення
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
Особливий вид запозичень у розвитку мови відбувається, коли назви компаній або брендів стають прозивними іменами. Наприклад, копіювальні апарати в Україні називають ксероксами (Xerox – назва американської компанії), а в Монголії – канонами, оскільки Canon стали першою компанією, яка представила подібний товар на монгольському ринку. В Ізраїлі всі мобільні телефони називають пелефон. Компанія Pelefon – піонер з надання послуг мобільного зв’язку в цій країні. В деяких африканських країнах будь-який кавовий напій називається “нескафе“.
Пінгвіни знаходяться під загрозою вимирання
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
Сьогодні пінгвіни знаходяться під загрозою вимирання. Види пернатих, що селяться в Антарктиці, страждають від танення криги. Пінгвіни, що населяють Австралію та Нову Зеландію, стають жертвами собак та кішок, що були завезені туди людьми та з часом здичавіли. Південноафриканські пінгвіни, що мешкають поблизу портів, страждають від сильних забруднень від нафтопереробних підприємств. Галапагоські пінгвіни перебувають на межі зникнення, оскільки їхніми яйцями харчуються мандрівники. За останнє століття численність антарктичних пінгвінів скоротилася на 50% через вилов людиною криля – основного джерела харчування цього різновиду.
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
«Україна» Країн багато на великій карті, Та серед них — вона, твоя єдина. Її люби і будь завжди на варті, Бо це твоя земля, це Україна. Вона така ж реальна і казкова, Як мамина долоня, тепла й щира, У неї в серці українська мова, В її душі любов і світла віра. Цвітуть в ній мальви, маки і левкої. Хтось, може, скаже, що таких багато. Але ти знай, що іншої такої Не зможеш в цілім світі відшукати. (Мар’яна Савка) «Прапор України» Україна — це небо блакитне, А в тім небі — зірки золоті, Сяють нам з високості привітно Ці два кольори, ніжні й прості. Україна — це жовта пшениця І блакитні волошки у ній. Гей, як любо кругом — подивися! — В тій країні коханій моїй! Угорі — небозвід оксамитний, А внизу — колосисті поля. Край вітчизняний, край наш привітний - Рідне небо і рідна земля. (Павло Дубів) «Наш прапор» Крилатий вітер розвіває стяг — Блакить із золотом на нім переплелися, Наш прапор майорить неначе птах: Народ не вмер й нікому не скорився! Ми пишемо історію землі, Своєї незалежної краї
УКРАЇНЕЦЬ З ОСКАРОМ - Білл Титла
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
Пикти та пігмеї
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
Пігмеї, піґмеї — група низькорослих (середній ріст дорослих чоловіків менше за 150 см) негроїдних народів, що живуть переважно в екваторіальних лісах Африки. Пікти — найдавніший із відомих народів, що в минулому населяли Шотландію. За однією з версій, пікти мають кельтське походження, проте піктська гілка виділилася з кельтської родини дуже рано: імовірно, на початку I тисячоліття до н. е. Назва пікти, можливо, має латинське походження і означає «розмальовані». Вона відображає звичай цього народу розмальовувати тіло малюнками та наносити татуювання. Особливістю піктського державного устрою була передача трону не за чоловічою, а за жіночою лінією. Тобто королями ставали нащадки піктських принцес. Від піктів лишилися численні витвори мистецтва: петрогліфи, тесані кам'яні плити із зображеннями, скульптури. Більшість з цих витворів мистецтва наповнені абстрактними символами, про зміст яких ми можемо тільки здогадуватись.
Ф.Шиллер "Івікові журавлі"
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
"Ода до радості" — ода, написана у 1785 році, у якій звеличується єдність усіх людей. Попри майбутню популярність вірша, сам Шиллер негативно відзивався про нього. У 1793 році текст оди був змінений, зокрема було змінено ключове слово. Леонард Бернстайн казав про те, що спочатку ним було «свобода» замість «радість», а змінив його Шиллер заради того, щоб дистанціюватися від політики. Найбільшу популярність вірш здобув після того як Людвіг ван Бетховен поклав його на музику та включив у склад завершальної частини знаменитої Дев'ятої симфонії (дописана у 1824 році). У 1972 році Рада Європи утвердила «Оду до радості», покладену на музику Бетховена Гімном Ради Європи, а у 1993 — гімном ЄС. Творчий доробок митця: драми («Розбійники» (1781), «Підступність і кохання» (1784), «Дон Карлос» (1787)), трагедії («Валленштейн» (1797—1799), «Орлеанська діва» (1801), «Марія Стюарт» (1801), «Вільгельм Телль» (1804)), поема («Пісня про дзвін» (1799)), філософська лірика («Боги Греції»
Українські народні казки
- Отримати посилання
- X
- Електронна пошта
- Інші додатки
І ось прийшла старість до старого кота, оскільки в кота були доволі серйозні літа, і втратив кіт апетит, почав боятися висоти, і взагалі – ви ж знаєте, які печальні бувають старі коти. І тоді прийшли до кота янголи божі, прямо зрання, знайшли час прийти до кота суботнього дня, постукали чемно в двері, поскидали взуття, і говорять йому: давай, коте, розповідай про своє життя. Розповідай, чим за життя займався ти, що про тебе потім розкажуть друзі-коти, що згадають про тебе сусіди, знайомі, сім’я, чим їм запам’ятається котяча доля твоя? Ну що? - Говорить кіт. - Переважно я спав. У мене, звісно, було трішки справ, але переважно я все ж таки спав, якщо говорити на чистоту. Чесно спав, як і належить коту. Не посадив дерево, не збудував дім. Не сильно за цим і шкодував, утім. Знав, що все марнота марнот, що все мине. Є, щоправда, діти – але це діло таке, наживне. А так, дорогі мої янголи, я переважно відпочивав, дрімав, куняв, клював носом, просто десь ночував, перевертався з боку на бік, зі